Kurs PADI Freediver – Agnieszka Kalska

Freediving – czyli odkrywanie wewnętrznej mocy

Dzisiejszą notkę rozpoczniemy od odpowiedzi na pytanie: co to właściwie jest freediving? Czym różnią się snorekling, skin diving i freediving?
Otóż Snorekling polega na pływaniu w masce, fajce i obserwacji wszystkiego, co pod powierzchnią wody, wciąż jednak pozostając na powierzchni. Skin diving to krok dalej niż snorekling – polega na dodaniu płetw i krótkich zanurzeniach pod wodę. Skin diverzy używają specjalnych technik dotyczących choćby zanurzania się czy oczyszczania maski i fajki.
Z kolei Freediving to nurkowanie na wstrzymanym oddechu, wykorzystując zaawansowane techniki kontroli oddechu oraz umiejętności nurkowe, aby wydłużać głębokość i czas spędzany pod wodą. Freediverzy uczą się maksymalnego wykorzystywania tlenu dostarczanego z każdym oddechem, ćwiczą bezdechy statyczne i dynamiczne, nurkowanie w płetwach lub bez, a dalszy rozwój przygody freedivingowej jest praktycznie nieograniczony.

My postanowiliśmy wypróbować nowe w Polsce programy freedivingowe PADI i przekonać się, jak to jest wkraczać w znany nam już świat na nowo, pod okiem profesjonalistki – Agnieszka Kalskiej. Agnieszka należy do czołówki światowego freedivingu i jest pierwszym polskim trenerem PADI Freediver.
Kurs odbyliśmy w świetnie przygotowanym do tego rodzaju zajęć ośrodku Akademii Nurkowania 50 Bar Marka Kasperskiego.

Program PADI Freediver pokazał nam podwodny świat w zupełnie nowy sposób. Na nowo uczyliśmy się dyscypliny i kontroli nad własnym oddechem, pracowaliśmy nad zachowaniem bezpieczeństwa podczas nurkowań na wstrzymanym oddechu.

Podczas kursu odbyliśmy sesje teoretyczne, które w bardzo ciekawy sposób uświadomiły nam rzeczy oczywiste, na które na co dzień nie zwracamy uwagi, a także mniej oczywiste, które jednak są niezbędne aby w pełni uczestniczyć w osiąganiu harmonii z wodą. Zajęcia basenowe, zupełnie inne niż te, które zwykle sobie wyobrażamy mówiąc o „zajęciach basenowych”, przyniosły nam wiele niespodzianek oraz świadomość, jak bardzo nasze własne ciało może nas zaskoczyć.

Jeśli Ty też zawsze chciałbyś wkroczyć do podwodnego świata spokojnie, cicho, na własnych warunkach, pozostając tam tak długo, jak pozwala na to Twoje własne ciało i Twój własny oddech – freediving jest właśnie dla Ciebie!

 

kurs PADI Freediver