Nierównej walce z „pianką” mówimy nie! 🙂
Sezon piankowy w pełni.
Coraz więcej jeździmy, coraz więcej nurkujemy kursowo, i za każdym razem spotykamy się z pytaniem – jak właściwie najwygodniej ubrać piankę? Bo zwykle to walka, a my dziś tej walce mówimy stanowcze – NIE! 🙂
Zebraliśmy dziś dla Was kilka praktycznych porad, jak radzić sobie z „wbijaniem się” w neoprenowy skafander – część z nich to „stare sztuczki” znane wielu nurkom, część zasłyszana bądź znaleziona w sieci – liczymy na to, że podzielicie się sposobami, a których korzystacie!
Na początek – pamiętajcie, że „pianka”, czyli tzw. mokry skafander, sam w sobie nie może być zbyt ciasny, ani zbyt luźny. Ma ochraniać nasze ciało pod wodą, ale nie może powodować ograniczenia ruchów bądź ograniczenia krążenia!
Ale jak „to” ubierać?
PLASTIKOWA SIATKA
Tak, taka zwykła zakupowa „foliówka”! Wkładamy stopę do foliowej siatki, wsuwamy w nogawkę pianki, po przeciągnięciu nogi wyciągamy reklamówkę i gotowe! Tak samo możemy zrobić z rękoma.
PIANKA „NA LEWEJ STRONIE”
Zaczynamy ubieranie się od odwrócenia pianki „na lewą stronę”. Wkładamy stopę, i już na swojej nodze odwracamy piankę „na prawą stronę” – na sobie.
UBIERANIE W WODZIE
Tam, gdzie to możliwe, ubieranie się w wodzie jest bardzo wygodne – woda powoduje zmniejszenie tarcia pomiędzy ciałem nurka a neoprenem, bardzo łatwo dopasować ułożenie pianki.
UŻYCIE „DIVE SKIN” Z LYCRY
Możemy pod piankę założyć dodatkową warstwę ochronną z Lycry – tzw „dive skin” – pomoże utrzymać temperaturę i do tego jest „sliska”, co pomoże w ubieraniu neoprenowego skafandra.
UŻYCIE LUBRYKANTU NA BAZIE WODY
Jak w tytule – na bazie WODY, ponieważ inne, na bazie olejków, mogę uszkodzić
„NA RAJSTOPY”
Jeden z dziwniejszych, ale bardzo skutecznych sposobów używanych przez zaprzyjaźnionego z nami nurka – do przeciągnięcia kończyn przez piankę używa najzwyklejszych damskich rajstop 🙂
I jeszcze na koniec – co jest ZŁYM POMYSŁEM PRZY ZAKŁADANIU MOKREGO SKAFANDRA?
MYDŁA, SZAMPONY, ODŻYWKI, DETERGENTY
PRODUKTY TŁUSTE, NA BAZIE JAKIEGOKOLWIEK OLEJKU
– szkodzą środowisku, w które się zanurzamy, mogą niszczyć neopren, który ubieramy, i podrażniać skórę.
Jeśli macie jakieś swoje sposoby, o których tu nie wspomnieliśmy, podzielcie się z nami!