Rekord Świata – Kostka Rubika

Po wielu miesiącach przygotowań, ustanowiliśmy rekord świata 🙂 Rekordowe nurkowanie odbyło się
9 listopada 2015, Projekt Najgłębiej Ułożona Kostka Rubika – zrealizowany!

Szczegóły pięknie opisał portal JollyDiver, poniżej fragmenty artykułu.

Aktualnie w Księdze Rekordów Guinnessa znajdują się dwa rekordy związane z ułożeniem kostki Rubika pod wodą: największa liczba ułożonych kostek (8 sztuk) oraz najszybsze ułożenie dwóch kostek pod sobie w czasie 1 minuta 29 sekund. Oba te rekordy były pobijane na bezdechu w akwarium, czyli w kontrolowanych warunkach.
Jednak wśród oficjalnych rekordów zgłoszonych do Guinnessa nie znajduje się żaden ustanowiony z wykorzystaniem akwalungu ani tym bardziej polegający na ułożeniu kostki Rubika na głębokości.

Niektórym z was zapewne nasuwa się na myśl pytanie: PO CO? Jednak czy nie warto zrobić czegoś po prostu fajnego, dobrze się bawić a przy okazji promować nurkowanie, no i oczywiście ustanowić rekord świata, jeśli tylko ma się na to ochotę i możliwości?

Ekipa nurków z Poznania wpadła na nieco szalony (z pewnością wielu nurkom przemknęła taka myśl) i niecodzienny sposób by promować nurkowanie – postanowili ułożyć kostkę Rubika na głębokości 100 metrów. Jak to często wśród nurkowych rekordzistów bywa na miejsce próby wybrano Egipt, konkretnie Dahab z jego magicznym Blue Hole.
Ekipa 6 nurków pretendujących do pobicia rekordu świata w najgłębszym ułożeniu kostki Rubika dotarła do egipskiego Dahab 3 listopada 2015 roku. Wtedy też rozpoczęły się treningowe nurkowania mające na celu nie tylko sprawdzenie sprzętu, ale również ustalenie optymalnego ustawienia członków zespołu, w szczególności kamerzystów.
Na pierwsze ćwiczenia na maksymalnej głębokości 40 metrów zespół wybrał znane miejsce nurkowe w Dahabie -Light House.  Początki, to przede wszystkim optymalne ustawienia członków zespołu, podział ról oraz poprawne ustawienie oświetlenia wideo.
Kolejnego dnia zespół wykonał głębokie zanurzenia powietrzne w przedziale 55-60 metrów. Celem było przyzwyczajenie do narkozy azotowej. Nurkowanie to obfitowało w szereg awarii sprzętowych: zalana kamera GoPro, utrata latarki, manometru i komputera. Następne nurkowanie, już przy wykorzystaniu trimixu zostało wykonane na głębokość 80 metrów.
Przyszedł czas na próbę generalną, czyli nurkowanie na niespełna 100 metrów. Podczas zanurzenia zespół odnalazł miejsce idealne do przeprowadzenia próby oraz zmienił trochę ustawienie względem orientacji dna. Dzień przed właściwą próbą grupa nurków przeznaczyła na odpoczynek. Zamiast nurkowania, tego dnia panowie odbyli długi spacer i omówili wcześniejsze nurkowanie.

Rekordowe zanurzenie nastąpiło wzdłuż ściany Blue Hole w dniu 9 listopada 2015 roku. Zespół zanurzał się do znalezionego w trakcie nurkowań przygotowawczych odpowiedniego miejsca – małej półki zlokalizowanej na głębokości 100 metrów.

Zespół:
Rekordzista: Wojtek Tecław
Kamerzyści: Maciej Jurasz oraz Jarek Rzytka
Sędzia: Marek Kasperski
Nurkowie zabezpieczający: Sławek Młynkowiak oraz Piotr Adamczak
Support powierzchniowy: Ahmed El Halawany

Nitrox Divers szkoła nurkowania

Osiągnięcie głębokości 100 metrów miało miejsce w 6 minucie 26 sekundzie nurkowania. W trakcie fazy dennej, przez cały okres związany z układaniem kostki Rubika oraz wykonaniem wszelkich czynności niezbędnych do udokumentowania ustanowienia rekordu oraz wykazania, że nie doszło do żadnych nadużyć w tym zakresie, nurek układający kostkę – Wojtek Tecław znajdował się na głębokości 100 metrów (głębokość oscylowała w przedziale 100 – 100,7 metra).
Na dnie, na głębokości minimum 100 metrów Wojtek spędził w sumie 4 minuty i 15 sekund, z czego 1 minutę i 16 sekund zajęło ułożenie kostki Rubika. Pozostały czas denny był wykorzystany na dopełnienie i udokumentowanie formalności wymaganych przez Guinnessa, w tym między innymi zerwanie plomby na czarnym worku w którym znajdowała się kostka, wyjęcie, a także pokazanie przez sędziego każdej ze stron początkowo wymieszanej a na koniec ułożonej kostki Rubika.

Nurkowanie z kostką Rubika w liczbach:
Średnia głębokość w trakcie nurkowania: 22,6 metra
Głębokość maksymalna: 100,7 metrów
Całkowity czas nurkowania: 106 minut 18 sekund
Czas ułożenia kostki Rubika: 1 minuta 16 sekund
Średnia temperatura wody: 23,8° C
Zespół wykorzystał 30 butli z czynnikami oddechowymi

Reasumując zespół wykonał ciekawe nurkowanie zwieńczone ułożeniem kostki Rubika na głębokości 100 metrów. Wszystko jest świetnie udokumentowane – przede wszystkim materiałem filmowym oraz profilami z komputerów nurkowych (w tym najważniejszym – z komputera Wojtka, który układał kostkę). Warto podkreślić, że podczas kręcenia filmu z czasu dennego wykorzystano bottom timer, który przez cały ten okres znajduje się w obiektywie kamery pokazując zarówno głębokość jak i czas nurkowania. Zabieg ten wyklucza możliwość manipulacji obrazem w zakresie głębokości na jakiej układana była kostka Rubika. Oby wszystkie podwodne rekordy doczekały się tak profesjonalnego podejścia i udokumentowania.
W tej chwili jedyne czego brakuje do pełni sukcesu to formalne zatwierdzenie rekordu przez Guinnessa.
Czekamy z niecierpliwością i trzymamy kciuki aby formalnościom stało się zadość a Wojtek pojawił się na stronie Guinessa wśród nurkowych rekordzistów.

Zapraszamy do lektury pełnej wersji artykułów:

Rekordowe zanurzenie z kostką Rubika – opis nurkowania

Polski rekord świata w ułożeniu kostki Rubika na 100m USTANOWIONY!

Polscy nurkowie plus kostka Rubika równa się rekord świata?