Nurkowanie Nocne – Jagoda i Agata

Sie 7, 2016

Nurkowanie nocą
Kto choć raz miał okazję znaleźć się w lesie po zmroku, wie, że las nigdy nie śpi. Zachód słońca, który kończy okres aktywności niektórych zwierzaków, jest dla wielu innych sygnałem do jej rozpoczęcia. Huczenie sowy, trzask łamanych gałązek pod łapami polujących drapieżników czy towarzyszące, zwłaszcza letnim nocom, koncerty świerszczy. Nie inaczej jest pod wodą i choć wielu może się zdziwić, to właśnie nurkowania nocne zalicza się do najciekawszych.

Dziewczyny
Poza umiejętnościami posługiwania się akwalungiem, niezbędnym jest posiadanie podwodnych latarek raz opanowanie kilku dodatkowych procedur. Jagoda i Agata, w trakcie realizacji swojego Kursu Zaawansowanego, nurkowanie nocne zostawiły niejako na deser. Wykonując cztery magiczne nurkowania oraz nawiązując bliską znajomość z ogromnym sumem, zrealizowały Specjalizację Nurkowanie Nocne, i już zaplanowały następną nurkową noc 🙂

To w nocy też można?
Pierwszym nurkowaniom nocnym zawsze towarzyszy niezwykłe podekscytowanie i swego rodzaju niedowierzanie, że coś takiego naprawdę można robić. Tym większa jest więc satysfakcja, kiedy okazuje się, że nie ma w tym nic trudnego, a praktycznie każde zanurzenie to wejście w zupełnie inny świat.

Specyfika nurkowań nocnych
Sposób postrzegania podwodnego świata w ciągu dnia i w nocy jest zgoła odmienny. O ile za dnia zachwyca nas mnogość interesujących obiektów oraz różnorodność krajobrazu, o tyle w nocy nasza uwaga skupiona jest na miejscach, na które aktualnie pada światło latarki. Pomaga to dokładnie przyjrzeć się niewielkim obszarom oraz dostrzec zachwycające piękno mikrożycia. Pod osłoną nocy polują podwodne drapieżniki. Dużą atrakcją dla nurkujących są również znajdujące się w fazie nocnego letargu ryby. Można do nich podpłynąć dosłownie na wyciągnięcie ręki.

Paradoksalnie to właśnie w nocy bardziej niż za dnia zachwyca nas bogactwo barw. Właściwości fizyczne wody sprawiają, że kolory są tłumione już od głębokości kilkudziesięciu centymetrów. Jako pierwsze zanikają odcienie czerwonego, dlatego w świetle dziennym pod wodą wszystko wydaje się lekko szarawe lub niebieskawe. W nocy, kiedy używamy latarek, oświetlamy dany obiekt z małej odległości, wydobywając tym samym jego prawdziwy kolor. Często wręcz zaskakujące jest, że szara, jakby się mogło wydawać, masa może się tak bardzo przeobrazić. Trudno wręcz uwierzyć, że znajdujemy się w miejscu, które tak dobrze znamy, gdyż wszystko wydaje się nowe i zupełnie inne.

Warto nurkować w nocy
Letnia pogoda, ciepła woda oraz wakacyjny okres sprzyjają organizowaniu nurkowań nocnych. Nic dziwnego, atmosfera podczas takiego nurkowania jest bardzo kameralna i przyjemna. Wieczorem woda jest zazwyczaj cieplejsza niż powietrze, co sprawia, że aż nie chce się z niej wychodzić. Niezapomnianych wrażeń dostarcza wygaszenie latarek i – po przyzwyczajeniu wzroku do ciemności – spojrzenie na rozgwieżdżone niebo spod powierzchni wody. Obrazy z takiego nurkowania zostają w pamięci na długo.

opisy za: podróże.onet.pl „Nurkowanie nocą”, 21.09.2009